Učenici koji stiču znanje na ovom smeru naučiće kako da prikupljaju, sortiraju i obeležavaju laboratorijske uzorke, te kako se oni skladište, čuvaju i transportuju. Kroz praktičnu nastavu u najboljim laboratorijama učenici stiču znanja i o izvođenju preciznih analiza laboratorijskih uzoraka. Uz stečena znanja i umenja, učenici koji završe ovaj smer mogu se opredeliti za rad u struci, ali i za nastavak školovanja.
Posao laboratorijskog tehničara veoma je tražen i po završetku školovanja nije teško naći zaposlenje. Interesovanje za ovo zanimanje je svake godine sve veće u celom svetu, pa je potražnja za tim kadrom sve veća i u zemlji i u inostranstvu.
Škola za laboratorijskog tehničara podrazumeva puno teorije i puno praktičnog rada u laboratoriji, a izuzetna važnost pridaje se preciznosti u izvođenju analiza iz dobijenih rezultata.
Opis radnog mesta laboratorijski tehničar;
- informiše pacijente o vrsti i cenama laboratorijskih analiza, kao i o neophodnoj pripremi za određene vrste analiza
- uzima uzorke krvi, briseve i ostale uzorke biološkog materijala
- sprovodi laboratorijsko ispitivanje uzetih uzoraka
- po potrebi obavlja uzorkovanje na terenu
- vrši naplatu zahtevanih analiza
- komunicira sa saradnicima
- zakazuje terenske posete
U svakoj privatnoj laboratoriji (kojih je sve više i kod nas i u svetu) potrebni su laboratorijski tehničari. Opis posla je isti kao i u državnim ustanovama.
Najvažnije odlike dobrog laboratorijskog tehničara jesu stručnost i preciznost. Od njegove stručnosti i tačnosti sprovedene analize zavise dalji koraci u terapiji pacijenata i zato je njhova uloga u zdravstvenom sistemu veoma važna.
S obzirom na digitalnu obradu uzoraka, u novije vreme, za ovu poziciju je potreban i veći nivo informatičkih znanja što će kandidatu koji ih poseduje doneti prednost na tržištu rada.
Laboratorijski tehničari treba da imaju i razvijenu finu motoriku zbog rada sa pipetama, špricevima, iglama, epruvetama, i drugim predmetima čija upotreba zahteva siguran rad šakama i prstima. Oni treba da imaju i razvijen osećaj za detalje, jer i najmanja razlika u hemijskom sastavu uzorka može da odigra bitnu ulogu u procesu lečenja i postavljanju dijagnoze. U slučaju netačnih rezultata ili zamene nalaza posledice mogu biti veoma ozbiljne. Takođe, njihov vid i razlikovanje boja treba da budu odlični.
Ukoliko želite da postanete laboratorijski tehničar potrebno je da završite četvorogodišnju srednju medicinsku školu. Da biste se zaposlili kao laboratorijski tehničar, posle završene srednje škole treba odraditi pripravnički staž.
Ukoliko se učenik odluči za rad odmah posle srednje škole, verovatno će odmah moći da nađe posao, ali ima mogućnost i da upiše srodnu visoku školu ili fakultet. Za obavljanje posla na poziciji laboratorijski tehničar za biohemijske analize potrebno je da kandidat ima i dokvalifikaciju u struci – peti stepen stručne spreme, poseban vid edukacije, odnosno usavršavanja svog dosadašnjeg školovanja
Posao laboratorijskog tehničara veoma je tražen i po završetku školovanja nije teško naći zaposlenje. Interesovanje za ovo zanimanje je svake godine sve veće u celom svetu, pa je potražnja za tim kadrom sve veća i u zemlji i u inostranstvu.
Školovanje za laboratorijskog tehničara podrazumeva puno teorije i puno praktičnog rada u laboratoriji, a izuzetna važnost pridaje se preciznosti u izvođenju analiza iz dobijenih rezultata.
Zaposlenje je moguće naći u laboratorijama u domovima zdravlja, bolnicama, ordinacijama, ali i u biohemijskim laboratorijama kompanija i laboratorijama koje ispituju ispravnost životnih namirnica (one se nalaze u fabrikama gde se proizvodi hrana).