Sticanje kvalifikacija
Kada govorimo o školovanju za određeno željeno zanimanje, mi zapravo govorimo o sticanju kvalifikacija, znanja, sposobnosti, stavova i veština koji su neophodni da bismo se bavili željenim zanimanjem.
Prva prilika da biramo u kom smeru ćemo nastaviti svoje školovanje, odnosno u kojoj oblasti ćemo sticati svoje kvalifikacije, jeste upis u srednju školu. Ako nismo sigurni oko izbora, odnosno, ako taj izbor odlažemo za posle srednje škole i upis na fakultet, što je druga prilika za izbor zanimanja ili kvalifikacija, onda obično upisujemo gimnaziju opšteg tipa. To je škola koja pruža najšire obrazovanje i priprema nas za studije iz mnogih oblasti.
Ako već posle srednje škole imamo određene afinitete u izraženoj meri, onda biramo gimnaziju prirodnog ili društvenog usmerenja ili određene umetničke škole, filološku ili matematičku gimnaziju.
Međutim, ako želimo da već posle srednje škole imamo “zanat u rukama” ili odemo na studije iz nekih specifičnih oblasti, onda je naš izbor srednja stručna škola: ugostiteljska, turistička, medicinska, ekonomska…
Prekvalifikacija
Ovaj pojam često čujemo kada govorimo o obrazovanju, a njegovo značenje objasnićemo u ovom tekstu. Proces kvalifikacije nije komplikovan, ali ne može se završiti brzo, zbog ustanovljenih procedura, obaveza pohađanja prakse u nekim srednjim stručnim školama, kao i zbog propisanih rokova za polaganje ispita.
Kada se neko kvalifikuje za rad u određenoj oblasti i poželi da se bavi nekim drugim zanimanjem iz srodne ili sasvim različite oblasti, tj. da svoje kvalifikacije promeni ili stekne nove, onda on ulazi u proces prekvalifikacije. Ovaj proces podrazumeva priznavanje svih opšteobrazovnih programa koje je učenik pohađao i polaganje dopunskih ispita, tj. sadržaja koji se razlikuju od onih koje je učenik imao u prethodnom programu kvalifikacije.
Za učenike koji su na programu prekvalifikacije, nastavnici uvek imaju dosta razumevanja, budući da su to učenici koji su već završili jedan kompletan nivo obrazovanja. Prekvalifikacija je moguća tokom celog srednjoškolskog obrazovanja – posle prvog, drugog, trećeg Ili četvrtog razreda.
U čemu je značaj prekvalifikacije?
Najveći značaj prekvalifikacije je u tome što ona pruža svakom mladom čoveku mogućnost da se predomisli po pitanju izbora zanimanja, zatim, da promeni zanimanje ukoliko dugo i bezuspešno traga za poslom, da bude konkurentan na tržištu rada ukoliko se situacija promenila, pa zanimanje za koje se školovao nije toliko traženo…
Takođe, prekvalifikacija nam pruža satisfakciju što smo uspeli da savladamo neka nova znanja i veštine i stekli novu diplomu koja će nam omogućiti bolji posao, brže zaposlenje, veću zaradu ili veće lično zadovoljstvo…Ili sve ovo zajedno!