Posao fizioterapeuta je jedan od specifičnih i interesantnih zanimanja u medicini. Fizioterapeut sprovodi u delo terapiju koju je prepisao fizijatar, a njegova uloga u procesu izlečenja i oporavka pacijenata je velika. Kada fizijatar pregledom ili nakon snimanja ustanovi dijagnozu, prva osoba koja nam može pomoći da se pokretljivost popravi, a bolovi ublaže jeste fizioterapeutski tehničar.
U nastavku pročitajte šta radi fizioterapeut, šta obuhvata njegov posao, i kako on pomaže pacijentima da povećaju pokretljivost i reše probleme u kostima i zglobovima.
Šta radi fizioterapeut – kako fizioterapeut pomaže pacijentima
Posao fizioterapeuta obuhvata pomoć povređenim i bolesnim osobama u povećanju pokretljivosti, podučavanju pacijenata kako da se pravilno kreće, drži telo ili kako da izvodi određene statičke ili dinamičke vežbe.
U savremenom dobu skoro da nema osobe koja ne pati od manjih ili većih problema sa zglobovima, kostima, kukovima, donjim delom leđa, vratom…spisak oboljenja ili nelagoda usled smanjene pokretljivosti pojedinih delova tela i bolova ili ograničenih pokreta koje one uzrokuju, je dugačak.
Osim akutnih ili hroničnih problema koji su uglavnom posledica sedentarnog načina života, problemi sa kostima i zglobovima mogu se javiti i kao posledice preloma, uganuća, povreda, moždanog udara, kao i usled oštećenja nervnog sistema. Posao fizioterapeuta obuhvata rešenje ovih problema i smanjenje njihovog uticaja na svakodnevni život pacijenta.
Na osnovu dijagnoze koju je ustanovio fizijatar, fizioterapeut planira rad sa pacijentom i izrađuje program gde opisuje postupke i predviđeni ishod terapije. Fizioterapeut takođe prati napredak pacijenta i prema tome prilagođava program fizioterapije.
Osim toga, fizioterapeutski tehničar je obučen i za primenu masaže ultrazvukom, strujom, toplotom ili hladnoćom. Takođe, njegov posao je i da obuči pacijenta kako da se služi medicinskim pomagalima u cilju bržeg oporavka. Motiviše i uči pacijente kako da se pravilno služe štakama, protezama, kolicima, i ostalim pomagalima kako bi poboljšali kvalitet svog života.
Razlika između fizioterapeuta i sportskog terapeuta
Šta radi fizioterapeut, a šta sportski terapeut je važno raščlaniti kako bismo razumeli njihove specifične uloge u zdravstvenom sistemu. Posao fizioterapeuta i sportskog terapeuta su slični po mnogim aspektima, ali postoje bitne razlike koje ih razdvajaju.
Fizioterapeut pomaže u lečenju pacijenata svih starosnih dobi i medicinskih stanja, uključujući i hronične bolesti, povrede, neurološka oboljenja, kao i probleme sa pokretljivošću i bolovima u zglobovima i mišićima. Njihov glavni cilj je da poboljšaju kvalitet života pacijentima, kroz različite terapije, vežbe i edukaciju.
Sportski terapeut je stručnjak za mišićno-koštane poremećaje. Oni leče povrede fizioterapijom, uz rehabilitaciju. Rade sa sportistima i fokusiraju se na prevenciju, dijagnostiku i lečenje sportskih povreda, a imaju i bitnu ulogu u poboljšanju sportskih performansi. Sportski terapeut najčešće radi u sportskim timovima, klubovima ili individualno sa sportistima.
Oba terapeuta koriste svoje znanje da procene i dijagostifikuju povrede, prave personalizovane planove lečenja, podučavaju pacijente kako sami sebi da pomognu i sprovode programe rehabilitacije.
Sa završenom Prvom integrativnom medicinskom školom na smeru fizioterapeutski tehničar, učenik se može opredeliti za dalje usavršavanje na polju sportske terapije.
Školovanje i posao fizioterapeuta
Fizioterapeut se školuje u četvorogodišnjoj srednjoj medicinskoj školi uz praksu na odeljenjima fizikalne medicine I rehabilitacije, gde stiče temeljna znanja i veštine potrebne za ovaj zahtevan poziv. Tokom obrazovanja, budući fizioterapeuti uče o anatomiji, fiziologiji, patologiji, kao i o različitim metodama rehabilitacije i terapija.
Fizioterapeuti su traženi u različitim sektorima zdravstvenog sistema, a njihove mogućnosti zapošljavanja nisu ograničene samo na bolnice i klinike. Oni takođe mogu naći zaposlenje u sportskim klubovima, gde pomažu sportistima u oporavku od povreda i unapređenju fizičkih performansi. Bazeni i rehabilitacioni centri takođe nude prilike za rad, pružajući usluge terapija u vodi koje su posebno korisne za pacijente sa određenim vrstama povreda ili hroničnih stanja. Fizioterapeuti su cenjeni i u domovima za stara i nemoćna lica, gde pomažu u održavanju i poboljšanju pokretljivosti i kvaliteta života starijih osoba.
Budući fizioterapeut bi trebalo da se kroz učenje i praksu temeljno pripremi za svoj poziv i na taj način što će vežbati svoje strpljenje, sposobnost da motiviše pacijenta, komunikacione veštine, dobru kondiciju I moć zapažanja.
Kvalitetno obrazovanje je ključno za uspešnog fizioterapeuta, a Prva integrativna medicinska škola nudi vrhunski temelj za izazove i mogućnosti koje poziv fizioterapeuta nosi. Sa integrativnim pristupom koji kombinuje savremeno i tradicionalno znanje, kao i praktične veštine učenici će nakon školovanja biti obučeni da pruže najbolju negu pacijentima, ali i da budu inovatori u svojoj profesiji!