Laboratorijski tehničar je jedno od najtraženijih zanimanja, kako kod nas, tako i u svetu. To je jedan od razloga što po završetku školovanja laboratorijski tehničari lako nalaze zaposlenje. Potražnja za ovim kadrom sve je veća i u zemlji i u inostranstvu, pa je u skladu sa tim povećano i interesovanje za upis na ovaj smer.
Laboratorijski tehničar brine o tome da rezultati dobijeni iz biološkog materijala pacijenata budu obrađeni valjano i stručno, kako bi dobijeni rezultati bili precizna osnova za uspostavljanje dijagnoze i odgovarajuću terapiju.
Šta radi laboratorijski tehničar i koji su sve njegovi radni zadaci možete saznati u nastavku ovog teksta.
Koji je posao laboratorijskog tehničara – na koji način laborant pomaže u uspostavljanju dijagnoze
Laboratorijski tehničar ima zadatak da informiše pacijente o tipovima i troškovima laboratorijskih analiza i uputstvima za pripremu za specifične testove.
Ova uloga obuhvata i uzimanje uzoraka krvi, briseva, i ostalih uzoraka bioloških materijala. Laboratorijski tehničar je odgovoran za testiranje prikupljenih uzoraka, a po potrebi obavlja uzorkovanje na terenu. Dodatne dužnosti uključuju naplatu izvršenih analiza, komunikaciju sa saradnicima i organizaciju terenskih poseta.
Posao laboratorijskog tehničara zasniva se na uzorkovanju biološkog materijala i preciznoj analizi dobijenih rezultata. Uzorkovanje biološkog materijala i analiza njegovog sadržaja osnovni je i prvi korak u uspostavljanju svake dijagnoze. Na osnovu ovih rezultata specijalisti iz raznih oblasti postavljaju dijagnozu i prepisuju terapiju.
Školovanje za laboratorijskog tehničara podrazumeva puno teorije i puno praktičnog rada u laboratoriji, a izuzetna važnost pridaje se preciznosti u izvođenju analiza iz dobijenih rezultata.
Laboratorijski tehničar – psihološki profil
Najvažnije odlike dobrog laboratorijskog tehničara jesu stručnost i preciznost. Od njegove stručnosti i tačnosti sprovedene analize zavise dalji koraci u terapiji pacijenata i zato je njhova uloga u zdravstvenom sistemu veoma važna.
S obzirom na digitalnu obradu uzoraka, u novije vreme, za ovu poziciju je potreban i veći nivo informatičkih znanja što će kandidatu koji ih poseduje doneti prednost na tržištu rada.
Budući laboratorijski tehničar treba da ima i razvijenu finu motoriku zbog rada sa pipetama, špricevima, iglama, epruvetama, i drugim predmetima čija upotreba zahteva siguran rad šakama i prstima.
On treba da ima i razvijen osećaj za detalje, jer i najmanja razlika u hemijskom sastavu uzorka može da odigra bitnu ulogu u procesu lečenja i postavljanju dijagnoze. U slučaju netačnih rezultata ili zamene nalaza posledice mogu biti veoma ozbiljne. Takođe, vid i razlikovanje boja treba da budu odlični.
Takođe, neke od glavnih osobina koje treba da ima laborant uključuje:
- Posvećenost detaljima
- Strpljenje
- Otpornost na stres
- Analitičke sposobnosti
- Empatija i razumevanje
- Kontinualno učenje i adaptibilnost
- Organizacione sposobnosti
Mnoge od ovih osobina se stiču i vežbaju, tako da nemojte brinuti ako trenutno ne ispunjavate sve ove uslove. Dobra srednja medicinska škola razvija ove sposobnosti kod svojih učenika i priprema ih da najbolje izvršavaju svoje radne dužnosti.
Razumevanje uloge i zadataka, kao i koji je posao laboratorijskog tehničara neophodno je za uspešno obavljanje ovog važnog medicinskog posla.
Sa završenom Prvom integrativnom medicinskom školom na smeru laboratorijski tehničar, učenik se može opredeliti za dalje usavršavanje u oblasti medicine.
Školovanje i posao laboranta
Ako je ambicija učenika da postane laboratorijski tehničar, prvi korak je da upiše i uspešno završi četvorogodišnje obrazovanje u okviru srednje medicinske škole. Nakon završene škole, obavezan je pripravnički staž kako bi se stekli uslovi za zapošljavanje na poziciji laboratorijskog tehničara.
Oni koji odluče da započnu rad odmah po završetku srednje škole obično imaju dobre šanse za brzo zaposlenje. Takođe, postoji opcija daljeg obrazovanja na visokoj školi ili fakultetu u srodnim oblastima.
Za specijalizaciju u oblasti biohemijskih analiza kao laboratorijski tehničar, kandidati moraju proći kroz dodatnu dokvalifikaciju, tj. peti stepen stručne spreme, koji podrazumeva specijalizovanu edukaciju i usavršavanje u okviru struke.
Laboranti mogu naći zaposlenje u raznim sredinama, uključujući medicinske laboratorije, domove zdravlja, bolnice, privatne ordinacije, kao i u biohemijskim laboratorijama različitih kompanija. Pored toga, mogućnosti za zaposlenje postoje i u laboratorijama unutar prehrambenih industrija, koje se bave ispitivanjem kvaliteta i bezbednosti životnih namirnica.
Sticanje pravog obrazovanja je ključno za uspešnu medicinsku karijeru, a kao najbolji pristup se pokazalo integrativno obrazovanje, koje spaja najnovina naučna dostignuća, i tradicionalu medicinu koja se vekovima koristila.
Zato je obrazovanje za laboratorijskog tehničara u Prvoj integrativnoj medicinskoj školi odličan korak za sve osnovce koji žele da pristupe izučavanju medicine iz malo drugačijeg i boljeg ugla!