Najtraženiji obrazovni profili srednje medicinske škole

Prva integrativna medicinska škola upisuje učenike zainteresovane za savremeno obrazovanje iz oblasti brige o zdravlju. Ukoliko vaše dete od svoje buduće obrazovne ustanove očekuje potpunu pripremu za rad u struci ili spremnost za dalje školovanju na srodnim školama ili fakultetima, obrazovni profili naše srednje medicinske škole će mu to i omogućiti.

Učenicima Prve integrativne medicinske škole na raspolaganju su obrazovni profili najtraženijih zanimanja:

Ukoliko želite da postanete medicinska sestra/tehničar potrebno je da završite četvorogodišnjuu medicinsku školu. Za zvanje više medicinske sestre neophodan je i VI stepen, odnosno Viša medicinska škola. Da biste se zaposlili kao medicinska sestra, posle završene srednje škole treba odraditi pripravnički staž (3 meseca u bolnici i 3 u ambulanti). Tokom trajanja pripravničkog staža ustanova u kojoj obavljate pripravnički staž vrši nadzor. Za to vreme, imate ugovor i pravo na zaradu. Stručni ispit polaže se u roku od 12 meseci po isteku pripravničkog staža. Ovaj ispit polaže se pred komisijom ministarstva zdravlja.

Prvi kontakt sa obolelim imaju upravo medicinske sestre/tehničari i upravo su oni ti koji obezbeđuju sve važne informacije za dalje postupanje i lečenje. Taj kontakt je ujedno važan i za uspostavljanje poverenja između pacijenta i zdravstvene ustanove. Od prvog kontakta, preko perioda lečenja, primene terapije, pa sve do saveta o daljem postupanju kako bi se bolest sprečila, medicinske sestre/tehničari su zapravo deo tima za prevenciju bolesti i ublažavanje simptoma bolesti i od njih se očekuje izuzetno dobro poznavanje ljudskog tela i duše. Oni su tu da poduče, savetuju, pruže prvu pomoć, pomognu i podrže pacijenta u psihološkom smislu.

Zaposlenje je moguće naći u domovima zdravlja, bolnicama, ordinacijama, domovima za stare. Znanje engleskog jezika i rada na računaru predstavlja prednost pri zaposlenju.

Više o programu Nastavni predmeti

Ukoliko želite da postanete laboratorijski tehničar potrebno je da završite četvorogodišnju srednju medicinsku školu. Da biste se zaposlili kao laboratorijski tehničar, posle završene srednje škole treba odraditi pripravnički staž.

Ukoliko se učenik odluči za rad odmah posle srednje škole, verovatno će odmah moći da nađe posao, ali ima mogućnost I da upiše srodnu visoku školu ili fakultet. Za obavljanje posla na poziciji laboratorijski tehničar za biohemijske analize potrebno je da kandidat ima i dokvalifikaciju u struci – peti stepen stručne spreme, poseban vid edukacije, odnosno usavršavanja svog dosadašnjeg školovanja

Posao laboratorijskog tehničara veoma je tražen i po završetku školovanja nije teško naći zaposlenje. Interesovanje za ovo zanimanje je svake godine sve veće u celom svetu, pa je potražnja za tim kadrom sve veća i u zemlji i u inostranstvu.

Školovanje na ovom smeru podrazumeva puno teorije i puno praktičnog rada u laboratoriji, a izuzetna važnost pridaje se preciznosti u izvođenju analiza iz dobijenih rezultata.

Zaposlenje je moguće naći u laboratorijama u domovima zdravlja, bolnicama, ordinacijama, ali i u biohemijskim laboratorijama kompanija i laboratorijama koje ispituju ispravnost životnih namirnica (one se nalaze u fabrikama gde se proizvodi hrana).

Više o programu nastavni predmeti

Ukoliko želite da postanete ginekološko-akušerska sestra (babica), potrebno je da završite srednju medicinsku četvorogodišnju školu, a nakon toga možete upisati i visoku medicinsku školu. Po završetku školovanja obavezan je pripravnički staž nakon kojeg se polaže stručni ispit.

Za ovu poziciju poželjno je posedovati i KMSTRS i CPR licence, što svakako donosi prednost pri pronalaženju posla. Znanje engleskog jezika i rada na računaru donosi dodatnu prednost. Ono što je takođe važno jeste spremnost da tokom svog profesionalnog rada učestvujete u procesu intelektualnog, stručnog i ličnog unapređenja pohađanjem stručnih seminara i učešćem na edukativnim skupovima i predavanjima.

Ginekološko-akušerska sestra zbrinjava novorođenčad, održava higijenu porodilja i pacijentkinja, vodi neophodnu medicinsku dokumentaciju (porođajni protokol i protokol matičnih prijava itd). Ovaj profil može naći zaposlenje u domovima zdravlja i u ginekološko-akušerskim klinikama i bolnicama. Ukoliko ne radi u porodilištu, već u domu zdravlja ili drugoj zdravstvenoj ustanovi gde se obavljaju pregledi, pomaže ginekologu u radu: priprema instrumente, vrši sterilizaciju i sl.

Najvažnija uloga babice pri porođaju jeste psihološka podrška trudnicama i porodiljama u tim izuzetno izazovnim trenucima u životu svake žene.

Ginekološko-akušerska sestra zaposlenje može pronaći u domovima zdravlja, bolnicama, ordinacijama, ginekološko-akušerskim klinikama i to na poslovima zdravstvene zaštite novorođenčeta i nege porodilje.

Više o programu nastavni predmeti

Ukoliko želite da postanete fizioterapeutski tehničar potrebno je da završite četvorogodišnju medicinsku školu. Za stručni deo programa sprovodi se teorijska i praktična nastava – uglavnom u bolnicama. Nakon završetka srednje škole stiče se naziv fizioterapeutski tehničar. Fizioterapeutski tehničar uglavnom radi pod stručnim nadzorom višeg fizioterapeuta.

Stručne studije možete nastaviti na Visokoj zdravstvenoj školi ili na Medicinskom fakultetu. Nakon završetka studija stiče se naziv viši fizioterapeut. Mogućnosti zapošljavanja i napredovanja tada postaju još veće.

Da biste se zaposlili kao fizioterapeutski tehničar, posle završene srednje škole treba odraditi pripravnički staž u službi za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju

Fizioterapeuti pružaju neophodnu pomoć povređenim i bolesnim osobama, a cilj terapije je povećanje pokretljivosti i ublažavanje bola i posledica povreda. Pacijenti najčešće imaju povrede ekstremiteta, glave, kičme, zatim upale zglobova ili prelome, ili neka oštećenja nervnog sistema i drugih organa. Uloga fizioterapeuta je i u tome da poduči pacijenta o kretanju i držanju tela nakon sprovedene fizioterapije.

Fizioterapeutski tehničari sprovode propisanu fizioterapiju i prolaze sa pacijentima kroz čitav proces lečenja. Oni su izvršitelji terapije koji propisuje fizijatar, pomažu pacijentima da pravilno koriste pomagala i izvode propisane vežbe.

Fizioterapeutski tehničari mogu raditi u rehabilitacionim centrima, bolnicama i domovima za stare, zatim u bolnicama, ustanovama za osobe sa smetnjama u razvoju, primarnoj zdravstvenoj zaštiti, pri sportskim klubovima…

Više o programu nastavni predmeti

Upis je u toku!

Naša škola se trudi da u svakom aspektu pruža širi spektar znanja iz različitih oblasti medicine kako bi se naši učenici istakli i bili konkurentni na tržištu rada nakon završene srednje škole ili fakulteta. Prijavi se i odaberi sigurnu budućnost!

Prijavi se